fefe.wgz.cz

Red Dwarf

Red Dwarf- Červený Trpaslik

 

Dnešní seriálový tip: Červený trpaslík

O čem seriál je

Nalézáme se v 3 milióny let vzdálené budoucnosti na palubě vesmírné lodi Červený trpaslík. Posledním žijícím člověkem je Dave Lister, trouba se svéráznými sociálními návyky. Kromě něj se na palubě nalézá také hologram Arnold Rimmer, což je Listerův bývalý kolega, puntičkářský suchar bez smyslu pro humor. A nesmí chybět ani Kocour, člověk, který se v průběhu miliónů let vyvinul z kočky. Dění na lodi pak komentuje supervýkonný počítač Holly a posledním členem posádky je android Kryton. Den za dnem tu tahle podivná skupinka tráví čas při své cestě vesmírem, která nemá jasný cíl. A přitom se dostávají, většinou díky své hlouposti, do humorných situací. Vše je okořeněné spoustou neuvěřitelně vtipných hlášek, které se staly kultovními a fanoušky hojně citovanými.

 

Herci

Craig Charles (Dave Lister): Dvaačtyřicetiletý Angličan se stal hercem jediné role, kterou je právě Lister v Červeném trpaslíkovi. I když se objevil v řadě dalších britských seriálů, svou nezapomenutelnou roli lehce nedovtipného jediného přeživšího člověka už nepřekonal.

Chris Barrie (Arnold Rimmer): Šestačtyřicetiletý herec se narodil v Německu, ale své dětství prožil v Severním Irsku. Podobně jako jeho kolega Craig Charles se stal hercem jedné role. Ani spousta britských seriálů, v nichž se objevil, nepřekonala jeho postavu Arnolda Rimmera. Vidět jsme jej mohli také v obou dílech filmové adaptace počítačové hry Lara Croft – Tomb Raider. 

Danny John-Jules (Kocour): Také pro tohoto šestačtyřicetiletého Brita je postava v Červeném trpaslíkovi jeho jedinou známou. Zprvu se živil jako tanečník a objevil se ve snímcích Labyrint a Malý krámek hrůz, kde si zahrál jednoho z členů skupiny zpěváků. Po úspěchu seriálu se objevil v dalších seriálech a ve filmech Sbal prachy a vypadni či Blade II.

 

Zajímavosti

Seriál z produkce BBC se vysílal v letech 1988–1999. Vzniklo celkem 52 epizod vysílaných v rámci 8 sezón.

Tvůrci seriálu jsou Rob Grant a Doug Naylor, kteří se podobně jako herečtí představitelé Červeným trpaslíkem proslavili, ale žádný další výraznější úspěch už nezaznamenali.

Červený trpaslík si vysloužil řadu prestižních britských ocenění pro nejlepší komediální seriál a úspěch měl i v zámoří, kde získal cenu Emmy.

Američané se dokonce pokusili natočit v roce 1992 jeho remake, v němž se z původní britské herecké sestavy objevil představitel Krytena, Robert Llewellyn. Pilotní díl však nebyl příliš úspěšný, a tak se seriál ani nerozjel.

 


Hodnocení

Málokterý seriál se těší tak obrovské popularitě, která trvá už osmnáct let. Mohou za to především velmi vtipné postavy a jejich střety, a samozřejmě dokonalé hlášky (včetně nápaditých nadávek), které fanoušci citují, kdykoli je to jen možné. Britské sitcomy byly mezi diváky vždy oblíbené, ale Červený trpaslík to dotáhl ještě dál. Příznivci seriálu pořádají pravidelná setkání, tvoří neskutečné množství fandovských stránek a dokáží se na každý díl dívat stále dokola, dokud všechny hlášky neznají nazpaměť. Seriál však nemá v podstatě žádný příběh, stojí skutečně pouze na vtipných postavách a jejich replikách, ovšem ty vskutku stojí za to.

 

Lister


  JMÉNO: David "Cinzano Bianco" Lister
Poslední žijící člověk na světě
POVOLÁNÍ: poskok
RODIČE: David Lister a Kristina Kochanská
STATUS: ženatý s dvojníkem Yettiho, žijí odloučeně
DĚTI: je matkou dvojčat Jima a Bexleyho a svým vlastním otcem
ŽIVOTNÍ LÁSKA: Kristina Kochanská
MILUJE: kari, pivo, kulečník, Vilmu Flinstounovou, kecky v ledničce, svojí kytaru
NESNÁŠÍ: Arnolda Rimmera, těsné prostory, instantní nudle
VYBRANÉ PŘEZDÍVKY: Karižrout, Čunča, Naducánek, Smraďoch
ALTER EGO: Sebastian Doyle, Brett Broďák, Šroub, Debbie Listerová

Nalezenec, který proplouval svým životem a měl jeden velký sen.

Podle záznamů Jupiterské důlní společnosti se David Lister narodil 14.října roku 2155. Toto datum bylo stanoveno pouze jako přibližné. 26.listopadu 2155 byl Lister nalezen v jedné liverpoolské hospodě pod kulečníkovým stolem. Novorozeně bylo uloženo v krabici s podivným nápisem "Uroboros". Protože se nepodařilo objevit jeho rodiče, bylo dítě dáno k adopci.

V šesti letech zemřel Listerův adoptivní otec, což mu způsobilo těžkou depresi, ze které mu pomohl psychiatr.

Ve dvanácti letech ztratil Lister své panictví na golfovém hřišti s Michelle Fischerovou.

O rok později začal pracovat v supermarketu jako obsluha vozíků. V této době se také zapletl do několika drobných trestných činů.

V 17 letech Lister založil hudební skupinu "Degen a spol.", která byla známá hlavně jeho písní "Om".

V roce 2180 opustil Lister po deseti letech své místo správce vozíků, protože nechtěl být tlačen do kariéry.

Po bouřlivé oslavě svých 24.narozenin se probudil na Mimasu bez peněz a s pasem na jméno Emily Berksteinová. Aby se odtud dostal, vstoupil do Vesmírného sboru. Stal se členem posádky těžařské lodi Červený trpaslík. Začal pracovat jako třetí technik a jeho nadřízeným byl Arnold Rimmer. Mezi oběma docházelo k častým konfliktům. V té době prožil Lister krátký vztah s navigační důstojnicí Kristine Kochanskou, která se s ním po necelém měsíci rozešla.

23.3. 2181 bylo zjištěno, že Lister propašoval na loď kočku a protože ji odmítal vydat, byl potrestán 18 měsíci ve stázové komoře a ztrátou platu. Během jeho trestu došlo k nukleární nehodě, která vyhladila celou posádku.

Palubní počítač propustil Listera ze stáze v roce 3 002 181, když se radiace rozptýlila.

O pár let později, stále hluboko ve vesmíru se Lister setkal s Kochanskou z jiné dimenze a zjistil, že ona je jeho matkou a on svůj vlastní otec. S pomocí časového přístroje se vrátil do minulosti a položil sám sebe pod kulečníkový stůl. Na krabici byl nápis "Uroboros" jako vzkaz pro Listera v budoucnosti.

 

Rimmer


  JMÉNO: Arnold "Jidáš" Rimmer
Hologram
POVOLÁNÍ: druhý technik
RODIČE: zkrachovalý voják a semetrika ze Semetrikova
STATUS: mrtvý a navždy svobodný
ŽIVOTNÍ LÁSKA: Nirvanah Craneová
MILUJE: vojáky, boxerské rukavice, lidové tance, telegrafní sloupy 20. století, Hammondovy varhany
NESNÁŠÍ: Listera a jeho kytaru, Eso Rimmera, sebe, polévku Gazpacho
VYBRANÉ PŘEZDÍVKY: Dutohlav, Magor, Nozdry jako Grand Canyon
ALTER EGO: Billy Doyle, Drsňák Dan, Eso Rimmer, Arlene Rimmerová

Tyranizován rodiči, opovrhován bratry a přehlížen děvčaty prožil Arnold svůj bezcenný život.

Arnold Jidáš Rimmer se narodil roku 2149 na jupiterském měsíci Io, jako nejmladší ze čtyř bratrů. Jeho otec, neúspěšný voják, kladl na své syny vysoké nároky, protože chtěl docílit toho, aby všichni udělali kariéru jako důstojníci. Arnold byl pro své rodiče neustálým zdrojem zklamání.

Už v roce 2156, kdy chodil do 1.D., měl velké problémy postoupit do další třídy. Přestože nepropadl, pocit hořkosti v něm neustále narůstal a vyvrcholil v roce 2163, kdy se jako čtrnáctiletý rozešel před soudem s rodiči a nadále se s nimi stýkal jen sporadicky.

O dva roky později odešel z domova definitivně, s cílem stát se důstojníkem.

Roku 2167 Rimmer vstoupil do Vesmírného sboru a začal pracovat na těžařské lodi Červený trpaslík jako třetí technik. Během následujících čtrnácti let se Rimmer marně pokoušel složit astronavigační zkoušky a dosáhnout důstojnické hodnosti. Jediné, co se mu podařilo, bylo povýšení na druhého technika.

20.2. 2181 nastoupil na Červeného trpaslíka David Lister jako třetí technik a stal se Rimmerovým podřízeným. Měli spolu neustálé rozepře.

23.3. 2181 byl Lister poslán do stáze za nepovolené přechovávání kočky a Rimmer zůstal sám na celou údržbu. Špatně opravil tepelný štít, což způsobilo nukleární nehodu, během které zemřela celá posádka kromě Listera a jeho kočky.

Když byl Lister v roce 3 002 181 propuštěn ze stáze, byl Rimmer znovu oživen palubním počítačem jako hologram. Podle množství slov, které si v životě s Listerem vyměnili, byl shledán jako nejvhodnější Listerova společnost. Jeho úkolem bylo udržet Listera příčetného.

Kocour


  JMÉNO: Kocour
Nejhezčí hoch na lodi
POVOLÁNÍ: pilot a čichové čidlo
RODIČE: chromý a hloupá
STATUS: svobodný
ŽIVOTNÍ LÁSKA: on sám
MILUJE: sám sebe, své šatstvo, ryby, mléko, sex (který nikdy nepoznal)
NESNÁŠÍ: nemoderní oblečení, puky nakřivo, Rimmera
VYBRANÉ PŘEZDÍVKY: Rybožrout, Pošuk, Kočičí blbeček
ALTER EGO: Dwane Dibbley, Riviera Kid, Kněz, Pes, Profesor

Nejúžasnější exemplář svého druhu, který nikdy nenašel nikoho, kdo by plně ocenil jeho krásu.

Všechno začalo u černé, těhotné kočky jménem Frankenstein, kterou Lister propašoval roku 2181 na palubu Červeného trpaslíka. Předpisy přísně zakazovaly přechovávat na lodi zvíře, které neprošlo karanténou. Protože Lister kočku nevydal, byl za trest poslán do stázové komory.

Frankensteinovi se podařilo ukrýt do skladiště a tím se zachránit před nukleární nehodou, která v důsledku nukleární nehody vyhladila celou posádku.

Během následujících tří milionů let došlo k evolučnímu vývoji koček, které obývaly část Červeného trpaslíka, který nehodou nebyl zasažen. Jejich civilizace se řídila především náboženstvím. Jejich bohem byl Lejstro hloupý, který je měl dovést do ráje na Fušál, kde bude dostatek jídla pro všechny. Kočky se postupně vyvinuly až k rase Felis sapiens.

Civilizace koček byla zničena Svatými válkami, když se kočky rozdělily na červenočapkáře a modročapkáře. Většina v těchto bitvách zahynula. Ti, co přežili, uzavřeli příměří, postavily dvě archy a odletěli hledat svůj ráj. Jedna z lodí narazila do asteroidu, zatímco druhá letěla dál…

Nemocné a chromé nechaly na Trpaslíkovi zemřít. Tak přišel na svět Kocour, který se narodil chromé a hlupákovi, který snědl vlastní nohy.

V roce 3 002 181, kdy byl Lister puštěn ze stáze, zůstali z původní civilizace koček pouze kněz, který zemřel sešlostí věkem a Kocour, který se stal členem nové posádky Červeného trpaslíka.

kocour
Kryton


  JMÉNO: Kryton 2X4B 523P
Android s porouchaným programem
POVOLÁNÍ: práce všeho druhu
RODIČE: profesorka Mammetová a společnost Divadroid
STATUS: Matka Terezoid
ŽIVOTNÍ LÁSKA: zelená slizka Kamila
MILUJE: uklízení, film Casablanca
NESNÁŠÍ: Kochanskou, nepořádek, Hudzena 10, salátový dresink
VYBRANÉ PŘEZDÍVKY: Chachumbabu (Vykuk v plechovém rouše), Placatá hlava, Plechovej zmetek
ALTER EGO: Jake Buchar, šerif, Bongo, Sammy Bouchačka

Vždy poslušného a pilného robota osudově poznamenalo setkání s Listerem.

Koncem 23.století došlo k velkému rozvoji automatizace a společnosti začaly vyvíjet stále dokonalejší roboty. Série 3000, která byla vyrobena na Tchai-wanu se stala velmi neoblíbenou pro svou dokonalou podobnost s lidmi a proto byly nadále vyráběny roboti od lidí odlišní.

V roce 2296 byl vynalezen společností Infomax Data převratný vizuální systém verze IX.05, který je použitý i pro výrobu robotů série 4000.

V roce 2340 se profesorka Mametová, která pracovala pro společnost Diva Droid, rozešla se svým snoubencem, bioinženýrem Johnem Warburtenem. Jako pomstu stvořila novou sérii robotů 4000 k jeho obrazu - nafoukané, směšného vzhledu a popudlivého. Kromě Krytona mezi tyto roboty patřil také Able, se kterým se později Kryton setkal.

Kryton byl naprogramován jako služební robot a umisťován na kosmické lodi k potřebě posádce. Jednou z lodí byl Augustus, na které všichni zemřeli sešlostí věkem.

Jeho posledním působištěm byla Nova 5, na které došlo k nehodě a celá posádka zahynula. Kryton vyslal nouzový signál, který zachytil Červený trpaslík. Kryton se stal členem nové posádky Trpaslíka. Vzbouřil se proti rozkazům Rimmera a odjel na Listerově vesmírném motocyklu. Narazil do asteroidu a rozbil se na kousky.

Lister ho opravil, ale nedokázal už obnovit jeho původní osobnost. Kryton si vypěstoval charakterové vady a stal se nezávislým.

Holly


  JMÉNO: Holly
Holografický počítač 10. generace
POVOLÁNÍ: dohled nad Červeným trpaslíkem
RODIČE: konstruktéři Červeného trpaslíka
STATUS: on line
ŽIVOTNÍ LÁSKA: Sinclair ZX81
MILUJE: čistou obrazovku, kanadské žertíky, Agathu Christie
NESNÁŠÍ: statickou elektřinu, Rimmera
ALTER EGO: Queeg, Hilly z paralelní vesmíru

Před třemi miliony let špičkový počítač schopný řídit celou loď. Nyní jen stupidní zaseklé péemdéčko.

Jupiterská těžařská společnost začala vybavovat své těžební vesmírné lodi počítači, které měly lidskou tvář. Na loď Červený trpaslík byl umístěn hologramatický počítač 10. Generace, který byl pojmenován Holly. Holly měl IQ 6000 a kromě dohledu nad lodí, dokázal oživit i jeden hologram člena posádky. Nicméně v roce 2140 nedokázal zabránit nukleární nehodě, která zabila celou posádku, kromě Listera zavřeného ve stázi a jeho kočky.

Následující tři miliony let prožil Holly sám, začal trpět počítačovou senilitou a jeho původní IQ se smrsklo na 60. Přesto dál dokázal kontrolovat loď. Když nebezpečí radioaktivity pominulo, propustil Holly Listera ze stáze a jako společníka mu oživil Arnolda Rimmera, bývalého Listerova nadřízeného.

Pomocí Holly Hop Drive, který byl Hollyho vynálezem se posádka dostala do paralelního vesmíru, ovládaného ženami. Nejenže zde Lister otěhotněl, ale Holly se zamiloval do palubního počítače Hilly a po návratu si změnil tvář podle ní.

Později se znovu vrátil ke své původní, mužské podobě, která kdysi patřila největšímu a nejplodnějšímu milovníkovi všech dob

 

Epizody


I. série (1988)

II. série (1988)

Konec Kryton
Ozvěny budoucnosti Lepší než život
Rovnováha sil Díky za tu vzpomínku
Čekání na Boha Škvíra ve stázi
Sebevědomí a Mindrák Queeg
Já na druhou Paralelní vesmír

 

 

 

III. série (1989)

IV. série (1991)

Pozpátku Kamila
Trosečníci D.N.A.
Polymorf Spravedlnost
Výměna těl Bílá díra
Fotostroj času Jiná dimenze
Poslední den Roztavení


V. série (1992) VI. série (1993)
Hololoď Psirény
Inkvizitor Legie
Psychoteror Pistolníci z Apokalypsy
Karanténa Polymorf II - Emocuc
Démoni a andělé Rimmerosvět
Návrat do reality Mimo realitu


VII. série (1997) VIII. série (1999)
Pekelně ostrý výlet Zpátky v Červeném 1
Nachystejte květináče Zpátky v Červeném 2
Uroboros Zpátky v Červeném 3
Zkouška kanálem Kassandra
Stesk Televize Kryton
Žádná legrace Pete 1
Epidém Pete 2
Nanarchie Jenom sympaťáci