fefe.wgz.cz

Homepage

Bezpečné plutonium..

Sice už je asi zbytečné sem něco o tom psát, protože na tenhle blog chodí jenom lidi vzdělaní a ty co sledují současné dění, ale stejně kdyby to někomu uniklo.
Kdyby se našli tací co by nevěděli co je to plutonim tak: Plutonium patří mezi uměle připravené prvky. Jde o těžký toxický kov, který vzniká bombardováním atomů uranu 238 neutrony. V přírodě existuje jen v ultrastopových množstvích v uranových rudách. Podobně jako v případě uranu, může být řetězová reakce, v níž po záchytu neutronu dojde k rozpadu atomového jádra prvku za uvolnění dalších neutronů a kinetické energie štěpných produktů, využita i pro výrobu energie v upravených jaderných reaktorech.

Tak ted když už všichni víme co je plutonium se můžeme přesunout k tomu o čem jsem chtěl psát. Profesor Yigal Ronen z Ben-Gurionovy univerzity objevil podle časopisu Science and Global Security metodu, která plutonium znehodnotí pro zneužití při výrobě atomové bomby, ale přesto zůstane hodnotným zdrojem energie. Výsledkem by mohlo být globální uvolnění jaderné technologie pro mírové účely. Metoda údajně spočívá v přidání vzácného isotopu Americia-241.

Normálně bych si tenhle článek normálně přečetl a nijak dál bych to nerozváděl, ale zrovna tyhle věci kolem "jádra" bereme při fyzice, takže si možná šplhnu.

Radioaktivní odpad z jaderných elektráren by se z ekologického problému mohl stát znovu zdrojem energie.
Žádné komentáře